اعتدال اقتصادي يا نهادينه كردن اصل «لِسِه‌فر» آدام‌اسميت

  • warning: Missing argument 1 for t(), called in D:\WebSites\nashriyat.ir\themes\tem-nashriyat\upload_attachments.tpl.php on line 15 and defined in D:\WebSites\nashriyat.ir\includes\common.inc on line 962.
  • warning: htmlspecialchars() expects parameter 1 to be string, array given in D:\WebSites\nashriyat.ir\includes\bootstrap.inc on line 869.

سيدروح‌الله رضوي

برخي از تصميم‌گيري‌ها از سوي برخي از مديران کنوني، حاکي از وجود فلسفه‌اي در پس انديشه و تفکر برخي از مديران دولت اعتدال است که مي‌توان آن را زنگ خطري جدي براي محافل علمي انقلاب اسلامي به شمار آورد. وزير محترم راه، مسکن و شهرسازي در برنامه گفتگوي ويژه خبري شبکه دوي سيما در تاريخ 3/6/1392، با بيان برخي اشکالات و انتقادها به طرح مسکن مهر ـ که نقد آن انتقادات به مجال ديگري نياز دارد ـ فلسفه و انگيزه اصلي مخالفت با مسکن مهر و دليل اساسي نادرستي آن را «دخالت‌هاي بزرگ دولتي در اقتصاد» در طرح مسکن مهر مي‌داند: «طرح مسکن مهر مداخله عظيم و گسترده و بي‌سابقه در اقتصاد است و در تاريخ مسکن ايران چنين مداخله‌اي نداشتيم.» به عبارت ديگر گويا مدير ارشد دولت اعتدال در بخش مسکن معتقد است، دولت نبايد در اين حجم و وسعت در اقتصاد دخالت کند و بايد اجازه دهيم مردم خودشان براي رفع مشکل مسکنشان اقدام و پس‌انداز کنند. و چون طرح مسکن مهر، مصداق يک دخالت بزرگ دولتي است، صرف‌نظر از انتقادهاي وارد بر آن، از نظر منطق اقتصادي، اساساً مردود و غيرقابل‌پذيرش است...