گفتماني در چارچوب اسلام اصيل

  • warning: Missing argument 1 for t(), called in D:\WebSites\nashriyat.ir\themes\tem-nashriyat\upload_attachments.tpl.php on line 15 and defined in D:\WebSites\nashriyat.ir\includes\common.inc on line 962.
  • warning: htmlspecialchars() expects parameter 1 to be string, array given in D:\WebSites\nashriyat.ir\includes\bootstrap.inc on line 869.

 آيتالله محمود رجبى از شاگردان برجسته علامه مصباح و عضو هيات علمي و استاد تمام موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) مي باشند. ايشان در سال هاى متمادي به تحقيق و پژوهش مشغول بوده و تا به امروز، خدمات علمى و فرهنگى بسيارى از خود برجاى نهاده است. او علاوه بر بارها تدريس متون درسي فقه و اصول در حوزه با تدريس تفسير و علوم قرآن، جامعه شناسي اسلامي و نظام تفکر ديني در مراکز آموزش عالي حوزه و دانشگاه براي طلاب، دانشجويان، دبيران و اساتيد دانشگاه، شاگردان فراوانى را تربيت کرده است. ايشان با توجه به رشته تحصيلى خود در مؤسسه در راه حق (جامعه ‏شناسى) و مطالعات و تحقيقات فراوان در علوم قرآنى و تفسير، سال ها به تدريس در آن دو مؤسسه و نيز دانشگاه‏هاي تهران، شهيد بهشتي، علامه طباطبايي، آزاد و مرکز تربيت معلم آموزش و پرورش در رشته‏هاى جامعه ‏شناسى، علوم قرآنى و تفسير اشتغال داشته است. تهيه متون و منابع درسى در دو رشته «تفسير و علوم قرآن» و «جامعه ‏شناسى» نيز يکي ديگر از فعاليت هاي چشمگير ايشان است و از اين رهگذر کتاب هاى متعددى را تأليف کرده که از آن جمله مى‏توان «روش تفسير قرآن»، «شناخت قرآن»، «اعجاز قرآن»، «انسان ‏شناسى» منطق فهم قرآن، چند درس درباره ايدئولوژي اسلامي، چند درس پيرامون شناخت قرآن ياد کرد. همچنين ميتوان از کتاب «قرآن ‏شناسى» - که حاصل تلاش ايشان در تحقيق و تدوين درس هاى استاد مصباح يزدى مى‏باشد - را نام برد او همچنين کتاب هاى «درآمدى به جامعه ‏شناسى اسلامى»، «تاريخچه جامعه‏شناسى»، «مبانى جامعه ‏شناسى» و «تاريخ تفکرات اجتماعى» را در قلمرو علوم اجتماعى به رشته تحرير درآورده است. ايشان در زمينه ترجمه نيز کتاب «عوامل ضعف المسلمين» نوشته سميح عاطف الزين را به فارسى ترجمه کرده است. و کتاب هاي روش تفسير و انسان شناسي ايشان به زبان هاي عربي و اردو ترجمه شده است. اين استاد برجسته حوزه نزديک به 30 مقاله علمي در مجلات علمي- پژوهشي وعلمي ترويجي و کنفرانس هاي ملي و بين‌‌المللي ارائه کرده است. حجت الاسلام والمسلمين محمود رجبى از مؤسسان دفتر همکارى حوزه و دانشگاه و مسؤول گروه علوم اجتماعى اين دفتر است، وى همچنين ضمن عضويت در شوراى عالى بررسى متون درسى دانشگاه‏ها، معاونت پژوهشى مؤسسه آموزشى پژوهشى امام خمينى(ره) را نيز بر عهده دارد. وي در طي سال هاي تحقيق و تدريس خود به عنوان مدير گروه علمي برتر، پژوهشگر برتر استان، استاد نمونه و پژوهشگر نمونه انتخاب شدند. مبارزه با انديشههاي التقاطي و الحادي گروهک منافقين و کمونيستها در سالهاي 1358 تا 1361 و حضور در جبهههاي حق عليه باطل در دوران دفاع مقدس بخشي ديگر از فعاليتاستاد آيت الله محمود رجبي است. ايشان هم اکنون از اعضاى جامعه مدرسين حوزه علميه قم، عضو شوراي عالي حوزه هاي علميه، عضو هيات امناي دانشگاه قم و قائم مقام آيتالله مصباح(رضوانالله عليه) در موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني است. برغم پرکاري و اشتغالات زيادي که دارند متواضعانه مصاحبه با نشريه پويا را پذيرفتند و نکاتي بسيار جالب و شنيدني براي خوانندگان عزيز بيان کردند. در طي اين مصاحبه  آن چه بيش از هر چيز، توجه ما را جلب کرد تواضع و فروتني، رعايت ادب، وقار، ساده زيستي و نکته سنجي ايشان بود.